Wikidata:Kontribuo

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Contribute and the translation is 52% complete.
Other languages:
Acèh • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Deutsch • ‎Deutsch (Sie-Form)‎ • ‎English • ‎Esperanto • ‎Frysk • ‎Lëtzebuergesch • ‎Nederlands • ‎Ripoarisch • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎bosanski • ‎català • ‎dansk • ‎dolnoserbski • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎føroyskt • ‎hornjoserbsce • ‎italiano • ‎kurdî • ‎kurdî (latînî)‎ • ‎latviešu • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎shqip • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎тоҷикӣ • ‎українська • ‎հայերեն • ‎עברית • ‎العربية • ‎فارسی • ‎پښتو • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎ગુજરાતી • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ಕನ್ನಡ • ‎മലയാളം • ‎ქართული • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

Mirë se erdhët! Jemi të lumtur t'ju kemi këtu!

Wikidata është një bazë e të dhënave të strukturuara e krijuar nga vullnetarë të cilën çdokush mund ta redaktojë. Projekti mbështetet në përpjekjet e njerëzve - njësoj si ti- nga e gjithë bota të cilët punojnë së bashku për të mbledhur dhe mirëmbajtur të dhëna në më shumë se 200 gjuhë.

Ka shumë mundësi për të kontribuar në Wikidata, nga përmirësimi dhe përkthimi i dokumentacionit deri në planifikimin dhe propozimin e tipareve të reja në mbështetje të të dhënave. Nëse jeni duke kërkuar mënyra për t'u përfshirë, ju lutemi shihni më poshtë për një përmbledhje të roleve dhe aktiviteteve të ndryshme në dispozicion, dhe shfletoni detyrat e sugjeruara dhe të hapura në dispozicion.

Nëse rolet e listuara më poshtë nuk janë të përshtatshme për ju, ose jeni duke u përballur me vështirësi se si të vendosni se ku qëndrojnë interesat tuaja, ju lutemi bisedoni me dikë në ekipin Wikidata (konkretisht Lydia).

Redaktuesit

Ju mund të redaktoni direkt të dhënat në faqet e artikujve.

Shtoni deklarata, kualifikues dhe burime për të pasuruar bazën e njohurive të Wikidata-s. Ndihmoni me lidhjet e gjuhës migruese për të mbështetur qasjen e centralizuar për të gjitha projektet e Fondacionit Wikimedia.

Për të mësuar se si të filloni, shihni Help:Items për të mësuar se si të shtoni ose modifikoni artikujt, ose ndiqni një mësim ndërveprues në Wikidata:Tours.

Përditësimi i Faqet ndihmuese dhe përmirësimi i dokumentacionit, për shembull duke shtuar shembuj dhe fotografi të ekraneve, është një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të mbështetur komunitetin Wikidata.

Zhvilluesit

Si një zhvillues mund të kontribuoni ose në Wikibase, shtojca që fuqizon Wikidata, direkt ose të shkruani gjëra në krye të saj.

Nëse jeni të interesuar të shkruani bots që punojnë në Wikidata, ju lutemi shikoni faqen Botet.

Ambassadors

Ambassadors spread the word about Wikidata to others, answer questions about the project, and serve as educational resources for Wikidata. They encourage Wikidata collaboration on other sister projects you are active on, help update the weekly summary, or participate in Wikidata discussions on one of the mailinglists and Twitter, and provide support to other contributors on the IRC channelconnect.

If you are interested in giving a talk at a meet-up or conference or organizing a Wikidata event, Lydia Pintscher (WMDE) can provide you with slides, flyers and other material you might find useful.

Project members

WikiProjects are groups of contributors who want to work together as a team to improve Wikidata. These groups often focus on a specific topic area (for example, astronomy) or a specific kind of task (for example, solving problems related to disambiguation pages). To find a WikiProject that reflects your interests or to propose a new one that doesn't yet exist, visit WikiProjects.

As a contributor to Wikipedia, Wikivoyage, Wikisource, or any other one of Wikidata's sister projects, you can give valuable input on a lot of decisions that have to be made during development and deployment. To join in planning and discussions, or to help with integration of Wikidata on sister projects, navigate to sister projects.

Translators

As a translator you can translate Wikibase, the extension that powers Wikidata, on translatewiki.net.

In addition you can help by translating documentation and information pages about Wikidata here and also on Meta.

For more information for Wikidata translators, see the translators' noticeboard.

Data owners

If you have data that you want to contribute to Wikidata please see the page about data donation.

It is possible to enter data into Wikidata by hand and through a bot via an API. For the latter please review our API and Bots pages.